Blog pomysłem na biznes? Sprawdź jak zarabiać na blogu i wpisach!

epicbrand jak zarabiać na blogu
Blogowanie to dla wielu osób hobby i sposób na podzielenie się swoim patrzeniem na świat z innymi odbiorcami. Obecnie może być jednak doskonałym sposobem na biznes i stworzenie sobie z tego zajęcia pełnoprawnej pracy. Jak zatem uzyskiwać pełne dochody z prowadzeniem bloga, a nawet się z niego utrzymywać? Jest to pytanie zwłaszcza popularne w obecnym świecie pracy zdalnej, nowych technologii i wyrażenia siebie. Wszystkie najważniejsze kwestie przedstawiamy poniżej.

Czy blog może być rzeczywiście biznesem?

Tak, odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca, a blog może być rzeczywiście dobrym sposobem na biznes. Wkładając odpowiednio dużo uwagi, a także czasu, możemy stworzyć z niego sposób zarabiania pieniędzy, a nawet w późniejszym okresie utrzymywać się z prowadzenia jednego lub kilku blogów tematycznych. Witryny tego typu są obecnie bardzo popularne i przeżywają drugą młodość. Możemy zatem wykorzystać ten stan rzeczy i monetyzować naszego bloga oraz jego popularność.

Jak zarabiać na blogu?

Jeśli wiemy już, że blogowanie może być dobrym biznesem, warto również powiedzieć w jaki sposób możemy zarabiać na naszej witrynie, którą prowadzimy. Przede wszystkim możemy skorzystać z publikacji sponsorowanych. Jest to forma publikacji treści, gdzie reklamodawcy płacą nam za opublikowanie specjalnego wpisu blogowego. Wpis taki posiada merytoryczną formę, jest jakościowy, ale zawiera reklamę danej marki. Reklama ta ma najczęściej formę krótkiego przypomnienia o danej marce, przedstawienia jej jako lidera branżowego, oznaczenia tekstu sponsoringiem danej marki czy innego polecenia lub rekomendacji. Często marki wykupują tego typu publikacje w celu pozycjonowania swojej strony internetowej, aby zamieścić w niej link do witryny. W ten sposób pozyskują linki zewnętrzne z jakościowych blogów i przyspieszają proces pozycjonowania witryny. Jeśli chcemy sprzedawać takie publikacje, możemy zarówno ogłaszać się samodzielnie w social mediach, zamieszczać informacje na blogu o takiej możliwości lub zarejestrować się na specjalnej platformie dla influencerów, gdzie możemy dodać naszą ofertę wraz z ceną, warunkami czy tematyką i ilością czytelników.

Drugim tym razem bardziej zautomatyzowanym sposobem na zarabiania na blogu jest skorzystanie z systemu reklamowego. W sieci istnieje wiele różnych systemów tego typu, ale największym jest Google AdSense. Umożliwia on umieszczenie na naszym blogu banerów reklamowych w których będą wyświetlały się reklamy użytkownikom jacy będą przebywali na naszej stronie internetowej. Samodzielnie decydujemy w jakim miejscu umieścimy te banery, a także, jakiej będą wielkości i gdzie będą się pokazywały. W zamian za to, gdy użytkownicy klikną w reklamę na naszym blogu i przejdą na stronę reklamodawców, Google podzieli się z nami zyskiem z takiej promocji. Może to być bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają duże ilości wejść na bloga lub chcą zarabiać w pełni automatycznie bez wykonywania jakichkolwiek czynności.

Podobnym sposobem do systemu reklamowego jest afiliacja. Jest to reklama polegająca na polecaniu konkretnych produktów lub usług i zarabianiu na wywołaniu skutecznej konwersji. Może być to zakup, zarejestrowanie się do newslettera czy stworzenie konta klienta. W sieci istnieje wiele platform afiliacyjnych, które oddają do dyspozycji dużą liczbę produktów i usług do reklamowania. Banery afiliacyjne lub linki możemy umieszczać w różnych częściach naszego bloga, a gdy nasi użytkownicy klikną w nie i skorzystają, my otrzymamy wynagrodzenie. Może być to nawet kilkadziesiąt złotych za usługi z sektora finansowego, a więc jest to opłacalny sposób promocji przy odpowiednim wykorzystaniu. Reklamę afiliacyjną warto wybierać w odpowiedni sposób do grupy docelowej i odbiorców jakich posiadamy.

Regularne wsparcie projektu to kolejny typ zarabiania, jaki możemy wybrać dla naszego bloga. Będzie on po prostu opierał się na darowiznach, które będą przekazywali nasi odbiorcy i fani. Istnieje kilka sposobów, na jakie możemy odbierać datki. Możemy zorganizować niezobowiązującą zbiórkę i umieścić baner umożliwiający wsparcie dowolnymi kwotami naszego projektu. Możemy również zarejestrować się w programie Patronite, który będzie wymagał od darczyńców regularnego comiesięcznego przekazywania konkretnej sumy pieniędzy. Możemy również prowadzić sprzedaż naszych produktów lub usług, aby wsparcie nie było całkowicie bezinteresowne, a nasi fani mogli otrzymać pewne korzyści za pieniądze, które nam przekazują. Sprzedaż produktów lub usług jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie pobieramy wsparcia całkowicie za darmo, a możemy oferować przydatne rzeczy naszym odbiorcom. Z pewnością będą kupowali je od nas, a nie od konkurencji, aby w ten sposób wesprzeć nasz projekt.

epicbrand blogowanie

O czym pamiętać przy zarabianiu na blogu?

Jeśli wiemy, dlaczego warto i jak zarabiać na blogu, powinniśmy również poznać kilka ważnych informacji na temat całego procesu. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż jest to bardzo ruchomy i nieprzewidywalny proces. Nie powinniśmy zatem opierać się na uzyskiwaniu dochodu czy oczekiwać regularnych zysków. W niektórych miesiącach mogą być to mniejsze lub większe kwoty i powinniśmy mieć tego świadomość.

Jeśli będziemy zarabiali w ten sposób większe kwoty lub będziemy prowadzili sklep internetowy i uzyskiwali dochody regularnie, powinniśmy pamiętać o założeniu odpowiedniej działalności gospodarczej lub sformalizowaniu naszej działalności w sieci. Jest to bardzo ważne, aby nie działać nielegalnie i nie narażać się na kary oraz konsekwencje.

Ciekawym pomysłem na zwiększenie zarobku i popularności naszego bloga jest współpraca barterowa lub współpraca z influencerami. Reklama barterowa polega na wzajemnym reklamowaniu się z inną marką bez użycia pieniędzy – przy pomocy promocji wymiennej. Współpraca z influencerami polega zaś na zapłaceniu osobie znanej i rozpoznawalnej w danej branży w sieci, aby poleciła naszego bloga. Im szybciej będziemy rozwijali nasz serwis i inwestowali w niego, tym szybciej będzie się rozwijał i tym większe zyski będzie przynosił przyszłości.